فرق رک مخابراتی و رک شبکه

رک دیواری 12 یونیت عمق 60cm

رک محظه ای فلزی یا چوبی است که برای نگهداری و مراقبت و نظم بخشیدن به تجهیزاتی مانند پچ پنل ها، کابل ها، سوییچ ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

ازاین رو در یک سری از فضاها ازاین سخت افزار استفاده میشود.

فضاهایی مانند خانه، بانک و موسسات مختلف ازاین وسیله استفاده میکنند و اگر از استفاده موثر و مفید این دستگاه اطلاع داشته باشید قطعا شماهم یکی از طرفداران و خریداران این وسیله کاربردی خواهید شد.

در ایم مقاله میخواهیم تفاوت هایی را بین رک شبکه و رک مخابراتی برایتان شرح دهیم.

چرا که داشتن اطلاعات کافی در این زمینه میتواند به شما کمک کند تا در خریدتان انتخاب مطمعن تری داشته باشید، ازاین رو پیشنهاد میشود حتما مطالب زیر را مطالعه کنید :

رک شبکه چیست

یک محفظه است که از تجهزیاتی مانند پچ پنل، روتر، سرور، سکییچ، کابل و غیره تشکیل شده است.

یعنی شخص براساس نیاز رک را تهیه کرده و تجهزیاتی که گفته شد را در آن تعبیه میکند.

در این صورت تمامی این وسایل در یک جا کنار هم قرار میگیرند تا محافظت از آنها بسیار آسان تر شود.

جالب است بدانید که تجهیزاتی که در رک شبکه قرار میگیرند، برای اینکه به خوبی سرجایشان قرار بگیرند دارای اندازه استانداردی هستند.

پس ازاین رو لازم نیست اصلا نگران این قضیه باشید.

کاربرد رک های شبکه

رک های شبکه به عنوان محلی برای نگهداری از تجهزیات خانگی تا کارخانه ای و پیچیده هستند.

این رک ها دارای ویژگی های خاصی هستند که اهمیت آنها را چندچندان کرده!

  • اگر از رک و پچ پنل استفاده نشود ممکن است این کابل کشی ها حوادثی را به وجود آورد.
  • رک شبکه باعث میشود تمامی تجهزیات در یکجا به صورت ایمن نگهداری شوند.
  • فضای کمتری اشغال میشود.
  • ویژگی بسیار مهم این است که اگر از رک شبکه استفاده کنید تجهزیات طول عمر بیشتری را خواهند داشت. و هرگونه تغییر دما و فشار و حرارت و رطوبت هیچ آسیبی را به تجهزیات شبکه وارد نخواهد کرد.
  • استفاده از فن و تهویه سبب خنک شدن تجهزیات و جلوگیری از هرگونه اتفاقی خواهد شد.

انواع رک شبکه

رک ایستاده

رک ایستاده معمولا برای مکان هایی مانند بانک ها و شرکت ها و کارخانه ها کاربرد دارند.

چراکه در این سری جاها تعداد کابل ها و سوییچ ها و پچ پنل ها بیشتر خواهد بود در نتیجه باید از رک بزرگاری با قابلیت جا به جایی بیشتری استفاده کرد‌.

در نتیجه در این سری مکان ها از رک استاده استفاده میکنند زیرا هم دارای فضای بیشتری هستند و هم دارای چرخ هستند تا بتوان آن ها را به هرجا که خواستند جا به جا کنند و نکته مهم اینکه درب پشتی و جلویی آن به راحتی باز میشود تا برای تعمیر یا تغییر برخی تجهزیات کار راحت و به آسانی صورت گیرد.

رک دیواری

رک دیواری معمولا برای نگهداری تجهزیات فضاهای کوچکتری مانند خانه کاربرد دارد.

هم فضای کمتری را اشغال میکند و هم کاملا مناسب برای استفاده در منزل است.

رک مخابراتی چیست

درواقع به محفظه ای که ماژول ها و مبدل ها و غیره در آن نصب میشوند رک مخابراتی میگویند.

رک ها دارای اندازه و عمق و ارتفاع متفاوتی هستند، ازاین رو جالب است بدانید که رک های مخابراتی درب پشتی ندارند و همچنین عمقشان کم است.

این رکها وزن کمی دارند پس میتوان نتیجه گرفت این رک ها جنس مستحکم و مقاومی ندارند پس قیمت کمتری نیز دارند.

نکته جالب:

خیلی از افراد از تفاوت بین رک مخابراتی و دیگر رک ها اطلاعی ندارند.

پس در بیشتر پروژه ها از همین رک مخابراتی استفاده میکنند، این درصورتی است که گاهی واقعا لازم است که حتما حتما از رک مخابراتی استفاده شود وگرنه مشکلاتی به وجود می آید.

فرق رک مخابراتی و رک سرور

۱_ همانطور که گفتیم رک مخابراتی عمق زیادی ندارد و نسبت به سایر رک ها از عمق کمتری برخوردار است پس نتیجه میگیریم رک سرو عمق بیشتری نسبت به رک مخابراتی دارد.

درواقع رک های شبکه و دیگر رک ها عمقی معادل ۸۰۰۱۰۰۰۱۲۰۰ میلی متر دارند. ولی رک های مخابراتی عمقی معادل۶۰۰میلی متر دارند و میتواند بهترین انتخاب جهت نصب وسایل مخابراتی باشد.

این را در نظر بگیرید که رک های شبکه به دلیل وجود کشو و سایر تجهزیات عمقشان از آن چیزی که هست کمتر میشود پس سعی کنید از رکی با عمق بیشتر استفاده کنید.

۲_همانطور که در قسمت اول مقاله گفته شد رک مخابراتی از استحکام خوبی برخوردار نیست، یعنی عکس این قضیه صادق است و رک های سیستم دارای استحکام و جنس محکم تری هستند و در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارند.

مقاله مرتبط: انواع رک در شبکه

دلیلی استحکام رک های شبکه، وزن سنگین سوییچ ها و تجهیزاتی است که در این رک ها تعبیه میشود، پس باید حتما این رک ها از مثاومت خوبی برخوردار باشند.

۳_رک های شبکه نیاز به هوارسانی و سرد شدن دارند. به طوری که این گردش هوا باید افقی باشد و در تمام قسمت ها بچرخد، در نتیجه نباید هیچ وسیله ای جلوی این گردش هوا را بگیرد.

گردش هوا در رک های شبکه به شکلی است که هوا از قسمت جلو وارد میشود و بعد از خنک کردم تجهزیات از پشت رک خارج میشود، پس میتوان نتیجه گرفت این درب های رک ها میتوانند هوا را ازخود عبور دهند.

نکته: با وجود همه این تفاوت ها نمیتوان به فقط به این نکات اکتفا کرد.

درواقع نیازهای مختلف و گوناگونی وجود دارد و این نیازها میتواند کاملا متغیر باشد.

مثلا گاها میبینیم که رک شبکه ۶۰۰میلی متر عمق دارد و این درصورتی است که که عمق ۶۰۰میلیمتر در تعریف رک مخابراتی قرار دارد.

دلیل این اتفاق نیازهای متفاوت است.

تولید کنندگان برای آن که بتوانند به تمام نیازها پاسخ دهند و هیچ گونه تقاضایی را بی عرضه نگذارند، همه مدل رک را با شکل ها و ویژگی های گوناگون تولید کرده اند تا با این کار هم خودشان فروش خوب و فوق العاده ای را داشته باشند و هم مشتری دست خالی نرود.

پس اگر شما خریدار رک هستید ابتدا این تفاوت هارا بدانید و در نهایت نسبت به نیاز خودتان رک مورد نظرتان را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *