ساختار درونی رک

رک نگرو(طرح تنبرگ)

زیرو یونیت چیست؟ جالب است بدانید بعضی از ابزار و تجهیزات شبکه میتوانند عملکرد دیگر تجهیزات را مدیریت کنند. مثال های این دسته از تجهیزات به شرح زیر است:

سوییچ هاب KVM، سینی، نگهداره کابل، سیستم هاب UPS و PDU

تجهیزات جانبی رک مانند نگهداره کابل و PDU به شکل عمودی در رک تعبیه میشوند پس میتوان نتیجه گرفت فضای خاصی را در رک اشغال نمیکنند. در نهایت به این دسته از تجهیزاتی که در رک تعبیه میشوند زیرو یونیت میگویند‌.

عمق رک ها

عمق رک ها بر حسب نیاز میتوانند متغیر باشند. ولی میتوان گفت به طور کلی عمق رک ها:

۴۸ یا ۴۲ یا ۳۶ یا۳۲ اینچ است که این مقدار مساوی با ۱۲۱ یا ۱۰۶ یا ۹۱ یا ۸۱ سانتی متر است.

پس میتوان نتیجه گرفت عمق رک ها میتواند کاملا متفاوت و متغیر باشد.

حال جالب است بدانید که این‌عمق ها در رک های دیواری متفاوت و به شرح زیر است:

۳۲ یا ۲۰ یا ۱۶ یا ۱۲ اینچ است. این مقدار نیز معادل ۸۱ یا ۵۰ یا ۴۰ یا ۳۰ سانتی متر است.

ابعاد و سایز رک ها

عرض رک ها نیز مانند عمق رک ها میتوانو کاملا متغیر باشد به طوری که این سایز میتواند ۱۹اینچ باشد که معادل ۴۸/۲۶ سانتی متر است.

یا اینکخ ۲۴ اینچ باشد که معادل ۶۰سانتی متر است و در نهایت ۳۰ اینچ که معادل ۷۵ سانتی متر است.

اما ارتفاع رک بسیار مهم است به طوری که شما هنگام خرید باید بیشتر به ارتفاع رک توجه کنید.

درواقع ارتفاع رک تعیین میکند که چه مقدار دستگاه و تجهیزات شبکه میتوانند در رک تعبیه شوند.

پس میتوان نتیجه گرفت که ارتفاع رک فضای رک را تعیین میکند.

جالب است بدونید واحد ارتفاع رک یونیت است.

اما اگر میخواهید بدانید یونیت معادل چه مقدار است با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله به آن بپردازیم:

همانطور که میدانید هر وسیله یا حیوان و انسان واحد شمارش دارد، رک ها نیز از این عمل مستثنا نیستند به طوری که طی استاندارد جهانی باید بدانید که هر ۱یونیت معادل۱/۷اینچ است که این مقدار برابر با ۴/۴سانتی متر است.

تفاوت رک شبکه و رک سرور

شاید میدانید که رک شبکه با رک سرور تفاوت هایی دارد و تجهیزات و نوع استفاده کاربرد آن ها بایکدیگر متفاوت و به شرح زیر است.

۱_براساس نوع تجهیزات

رک سرور برای تعبیه تجهیزات سرور و وابسته های آن مورد استفاده قرار میگیرد.

در رک سرور، سرور به همراه مانیتور و استوریج ها و UPS و PSU تعبیه میشوند. درواقع رک سرور دارای ابعاد و اندازه های مختلفی هستند به طوری که هم رک دیواری داریم و هم رک چرخدار و با توجه به اسمشان میتوان فهمید چگونه از آنها استفاده میشود‌. بعضی از رک های سرور دارای درهای مشبک و در قسمت جلو و عقب دارای دیوارع هستند.

اما در رک شبکه تجهیزات شبکه قرار میگیرند، این تجهیزات شامل سوییچ، پچ پنل، روتر، کابل شبکه و غیره تعبیه میشوند. این دسته از رک ها درب و دیواره هم دارند ولی تفاوتشان با رک سرور در این است که در مشبک ندارند.

ویژگی رک های شبکه در این است که به راحتی میتوان پچ پنل ها را مدیریت و کم و زیاد کرد‌

۲_ عمق

از نظر ارتفاع این دونوع رک یعنی رک شبکه و رک سرور هم اندازه هستند ولی عمقشان با یکدیگر متفاوت است.

دلیل این تفاوت در عمق این است که رک های در رک های سرور باید تجهیزات بزرگتر قرار گرفته شوند پس در نهایت باید رک سرور فضای بیشتری نسبت به رک شبکه داشته باشد‌.

در رک های شبکه یک سایز مشخص رایج تر است. این سایز شامل ۳۶اینچ عمق و ۲۴اینچ ارتفاع است.

در واقع رک های شبکه باریکند و عمقشان کمتر از ۳۱اینچ است. پس میتوان نتیجه گرفت رک های شبکه کوچک تر از رک های سرور هستند‌.

۳_طراحی رک شبکه و رک سرور

در رک های سرور دیوار جلو و دیوار پشت و در تعبیه شده است به طوری که بعضی از آنها را میتوان از بیرون قفل کرد اینطوری امنیت رک نیز بالاتر میرود. در و پنل پشتی گاهی مشبک اس باایت روش تهویه بهتری صورت میگیرد‌.
رک های شبکه درب مشبک ندارند ولی به جای آن دیوار پشتی رک های شبکه دارای چندین سوراخ است تا تهویه از ان‌طریق صورت گیرد. جالب است بدانید بیشتر رک های شبکه دیواره کناری ندارند‌.

۴_سیستم گردش هوا

جالب است بدانید که سرورها نسبت به تجهیزات شبکه گرمای زیادی تولید میکنند.

پس میتوان نتیجه گرفت که سرور ها حتما نیاز به یک سیستم خنک کننده دارند به همین دلیل در رک های سرور سیستم های خنک کننده و تهویه و درب مشبک و حتی دیواره های متحرک و سینی و غیره را تعبیه کرده اند تا به راحتی گردش هوا صورت گیرند و این تولید گرما خنثی شود تا کارایی سرور ها پایین نیاید و بهترین عملکرد را داشته باشند.

خب تااینجای مقاله درباره ی ابعاد و اندازه های رک های شبکه و رک های سرور گفته شد.

همچنین تمام تلاشمان را کردیم تا این دو نوع رک را باهم مقایسه کنیم تا شما بتوانید هنگام خرید انتخاب درست و صحیحی داشته باشید.

اما خب علاوه بر ابعاد و تفاوت های اصلی که این دو رک باهم دارند، دارای تجهیزات و تفاوت های جزئی دیگری هستند که سعی میکنیم آنهارا در مقاله بعدی شرح دهیم.

هدف ما اطلاع رسانی درست و صحیح از رک ها به شماست تا اگر نیاز به خرید رک دارید پولتان را هدر ندهید و مناسب ترین و بهترین آن را برای خودتان انتخاب کنید‌.

پس اگر میخواهیددرباره رک ها بیشتر بدانید باما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *